Meet the Staff

Headteacher   Mr Matthew Robinson  
Deputy Head    Miss Emma Bourner
       
Class Year Teacher Learning Support Assistant  
Barley  R Mrs Jesse Patrick 
Mrs Lucy Sepala (Early years HLTA)  
Chickpea R

Mrs Lizzie Frost

Mrs Laura Gray

Mrs Kay Haskins (HLTA)
Oat  1 Miss Claire Spence Miss Lucy Ngomuo  
Maize 1 Mrs Hazel Moore Mrs Sandra Judd  
Corn 2

Mrs Louise Schepens (KS1 Leader)

Mrs Gemma Kirby

Mrs Emma Stevenson  
Wheat 2 Mrs Kelly Carr Mrs Tracey Churcher 
Poppy 3 Miss Kelly Jones Miss Emma Dolton
Quinoa 3 Mr Andrew Mears Mrs Kim Fay (ELSA)  
Rye 4 Mr Martin Anderson Mrs Emma Elliott  
Sunflower 4 Miss Amelia Christy Mrs Aurelie Hemphill
Farro 5 Mrs Emma Street Mrs Lorraine Hawes          
Sesame 5 Miss Lucy Lewis Mrs Charlotte Broomfield (ICT Technician)     
Rice 6

Mr Steve Cook (KS2 Leader)

Miss Julia Scoggins

   
         
SENDCo   Mrs Becky Roberts  
Additional Teacher   Mrs Sue Hemsworth  
Family Support Worker   Mrs Kerri Ward  
       
SNA   Mrs Valerie Hill    
SNA   Miss Vikkie Parker    
SNA   Mrs Jenna Moore  
SNA   Miss Jeni Wilson
 
SNA   Miss Paige Johnson  
SNA   Miss Amy Robinson  
SNA   Mrs Louisa Ashbolt  
Additional LSA   Miss Vicky Goodday    
       
Business Manager   Mrs Tina Clark  
Senior Admin Assistant   Mrs Joanne Taylor    
Admin Assistant   Miss Emily Isted    
Librarian   Mrs Melanie Zimmer-Rouse  
Site Manager   Mr Steve Gleeson    
Cleaners   Mrs Pauline Gleeson, Mrs Sally Craze, Mr Andy Raine

 

     
Extended School Leader   Miss Emma Dolton

Wakeup Wellstead 

Breakfast Club

  Mrs Emma Elliott, Mrs Val Hill

Stay & Play

After School Club

 

Mrs Tanya Ives, Mrs Jane Robson, Miss Lucy Ngomuo

Mrs Vanessa Sketcher, Miss Amy Robinson 

     
Senior Lunchtime Supervisor   Mrs Tracey Churcher
Lunchtime Supervisors  

Mrs Tanya Chowdhury, Miss Lucy Ngomuo    

Mrs Pat LovegroveMs Sarah Leamon

Mrs Jo du Plessis, Mrs Jane Robson, 

Mrs Lisa Bailey

HC3S Kitchen Staff  

Mrs Reddington-Gauld 

Mrs Collette Mills, Mrs Lorraine Page